2018-07-27

Zamsz – najlepsza inwestycja na jesień!

Zamsz to piękny i trwały materiał, odpowiedni do tworzenia eleganckich butów. Co warto o nim wiedzieć? Jak o niego dbać?

Wspaniały wygląd zamszu – lśniąca faktura, naturalny wygląd - to efekt obrabiania mizdry, czyli wewnętrznej części skóry. Włosie, które jest tak bardzo charakterystyczne dla zamszu jest znacznie dłuższe niż w przypadku skór nubukowych. Znacznie łatwiej je także czyścić. Co warto wiedzieć o zamszu? Jak go skutecznie czyścić i pielęgnować? Czy warto w swojej szafie mieć obuwie zamszowe?

Ubrania zamszowe – czy warto w nie inwestować?
Zdecydowanie tak, gdyż w przeciwieństwie do ubrań i dodatków tworzonych ze skór licowych: są tańsze. W przypadku zamszu jest on wykorzystywany głównie do produkcji kurtek oraz butów. Zamsz, odpowiednio pielęgnowany, posłuży nam przez wiele lat. A sama pielęgnacja jest niezwykle prosta! Obuwie zamszowe niesłusznie kojarzone jest wyłącznie z chłodniejszymi dniami – niskie buty casualowe z zamszu w przypadku panów doskonale sprawdzą się wiosną czy nawet latem! Panie mogą wybierać pomiędzy klapkami, mokasynami czy sandałami z zamszu.

Zamsz w wielu odsłonach
Naturalny kolor zamszu to brąz, jednak ta barwa nie jest najbardziej pożądaną w przypadku tej tkaniny. Skóry zamszowe są najczęściej farbowane lub odbarwiane na potrzeby większego zainteresowania klientów. Największą popularnością cieszą się skóry zamszowe farbowane na kolor butelkowej zieleni, grafitu, burgunda. Warto wiedzieć, że zamsz charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia, jednak początkowo jest dość sztywny. Dopiero z czasem staje się bardziej elastyczny. Nie musimy się jednak martwić, że straci on fason – w przypadku butów będą one lepiej dopasowane do naszych stóp.



Czy należy bać się zamszu?
Faktem jest, że zamsz bardzo szybko chłonie wilgoć – podczas użytkowania obuwia zamszowego konieczne jest uważanie na obfite opady deszczu, śnieg. Zawilgocony zamsz narażony jest na odkształcenia lub na odbarwianie. Na szczęście problem ten rozwiązano w prosty sposób – wystarczy zakupić protektory w sprayu, które tworzą na powierzchni obuwia zamszowego hydrofobową powłokę. Warto jednak pamiętać, że sama pielęgnacja skóry zamszowej będzie znacznie łatwiejsza niż w przypadku skór licowych. Zamszu nie trzeba nawilżać czy polerować na połysk, dodatkowo materiał ten nie jest także podatny na zarysowania.

Do pielęgnowania zamszu potrzebna jest wyłącznie… szczotka. Dzięki niej uda nam się wyczesać z zamszowego włosia wszelkie zabrudzenia oraz kurz, pozostawiając cholewkę buta gładką, czystą. Wielu użytkowników obuwia korzysta także z renowatorów koloru, które pozwolą cieszyć się intensywną barwą zamszu również po wielu latach użytkowania.
pixel