2017-08-10

Upał a zdrowie stóp latem

Wysokie temperatury potrafią dać w kość – duszności, brak możliwości schłodzenia się. Również nasze stopy narażone są na liczne dolegliwości związane z wysoką temperaturą. Jak je rozpoznać? Jak sobie z nimi radzić?

Lato w Polsce bywa uciążliwe – wysokie temperatury pojawiające się najczęściej w lipcu i na początku sierpnia są wynikiem frontów napływających do nas z Afryki czy też Europy Zachodniej. Takie upalne okresy mogą trwać kilka dni i skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Wysokie temperatury przyczyniają się przede wszystkim do zmniejszenia wydolności serca, udarów, zasłabnięć. Narażeni są na nie przede wszystkim starsi, jednak wysoka temperatura może oddziaływać na nas wszystkich. Warto w takim czasie wrócić uwagę na nasze stopy – one także silnie odczuwają takie zmiany.

Jak reaguje nasz organizm na upały?
Podczas wysokich temperatur nasze krążenie spowalnia, a limfa zbiera się w naszych tkankach, co powoduje widoczne obrzęki i uczucie ociężałości. Jest to efekt tego, że nie tylko pijemy zbyt mało wody, ale i nie podejmujemy odpowiednich działań, aby skutecznie schłodzić nasz organizm. Limfa może zalegać w naszych żyłach, przez co krążenie spowalnia jeszcze bardziej. W przypadku naszych stóp pierwszym objawem złego znoszenia wysokich temperatur będzie oczywiście opuchlizna. Pojawia się ona zazwyczaj w trakcie dnia, wraz z pierwszym zmęczeniem. Jej powodem jest wspomniana wcześniej limfa, ale również sól zbierająca się w organizmie czy też… alkohol. W przypadku opuchniętych stóp bardzo szybko poczujemy dyskomfort wynikający z uciskającego nas obuwia. Metoda na to może być zakładanie obuwia elastycznego (np. wiązanego), lub też zabranie ze sobą do pracy lekkich klapek (o ile oczywiście pozwala nam na to pracowniczy dress-code).

W ciągu dnia warto również wsmarowywać w stopy kremy z mentolem, które dadzą poczucie chłodu i świeżości. Wieczorami warto korzystać z maści z kasztanowca, które wspomagają przywrócenie prawidłowego krążenia. W domu, pod prysznicem, warto również wykonać masaż stóp i łydek, z góry na dół, przy pomocy chłodniej wody i gąbki. Usprawni to krążenie oraz pozwoli na szybsze odprowadzanie limfy. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko opuchliźnie stóp, ale i żylakom. Jeśli nasza praca przebiega za biurkiem postarajmy się często zataczać koła stopami, wykonywać wszelkie ruchy. Jak najbardziej wskazane jest również odchodzenie od biurka i spacerowanie.


Jak radzić sobie z obrzękiem stóp?
Metod jest kilka, warto stosować je naprzemiennie. Podstawą jest picie dużych ilości wody niegazowanej. Wyrównanie poziomu płynów w organizmie przyczyni się do poprawienia gospodarki elektrolitowej, ale również do przyspieszenia metabolizmu i lepszego nawodnienia organizmu od wewnątrz. Drugim sprawdzonym sposobem jest chłodzenie stóp poprzez chłodne kompresy lub też chłodne kąpiele. Dzięki temu organizm zostanie orzeźwiony od zewnątrz, uda nam się również nieco zmniejszyć obrzęk. Aby jednak skutecznie pozbyć się nadmiaru limfy z żył konieczna jest aktywność fizyczna. W miarę możliwości wyjdźmy na spacer, dotleńmy się. Oczywiście podczas takiej aktywności zadbajmy o to, aby na głowie mieć chustkę lub kapelusz, a w torbie czy plecaku – wodę. Również picie ciepłych napojów pozwoli na rozszerzenie naczyń krwionośnych i ich udrożnienie.
pixel