2018-10-24

Czy zamsz i nubuk są tym samym?

Czy zamsz i nubuk są tym samym? Nie – chociaż mylone są bardzo często. Jakim tworzywem jest nubuk? Jak o niego dbać? Czy warto w szafie mieć obuwie wykonane z nubuku?

Aby poznać nubuk warto przyjrzeć mu się z bliska - nubuk to delikatnie przeszlifowana wierzchnia część skóry. Materiał ten jest niezwykle przyjemny i delikatny w dotyku. Pomimo wspaniałego wyglądu klienci obawiają się jednak obuwia nubukowego – są przekonani, że taką skórę trudniej będzie pielęgnować. To nieprawda, gdyż nubuk jest dość gruby i sztywny, a co za tym idzie: odporny na uszkodzenia. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja sprawią, że nubuk będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat!



Jak wykorzystywane są skóry nubukowe?

Nubuk jest wysoce ceniony przez producentów obuwia – najchętniej wykorzystuje się go do produkcji obuwia jesiennego czy przejściowego. Chętnie sięgają po niego także krawcy, tworząc z nubuku kurtki czy spódnice. Ze względu na dużą odporność na wilgoć oraz oddychalność skóry nubukowe stosowane są jako cholewki butów trekingowych.  

Dlaczego warto wybrać obuwie nubukowe?
Pierwszym powodem z wielu jest jego wygląd – buty wykonane z nubuku są po prostu piękne! Ze względu na możliwość farbowania nubuku producenci proponują szeroką gamę kolorystyczną tego typu obuwia. Warto także wiedzieć, że nubuk jest dość gruby i sztywny, przez co jest wysoce odporny na uszkodzenia.  

Jak dbać o obuwie nubukowe?
Od lat słychać głosy, że nubuk jest skórą problematyczną – lubi się odkształcać, szybko się brudzi. Producenci uspokajają: konsekwentna pielęgnacja obuwia nubukowego sprawi, że będzie ono cieszyć nasze oczy długie lata. O czym musimy pamiętać?

Skóry nubukowe, podobnie do skór zamszowych, nie mogą być czyszczone czy pastowane klasycznymi pastami czy balsamami. Produkty takie dedykowane są do skór licowych. Pierwszym krokiem podczas czyszczenia obuwia nubukowego jest wykorzystanie miękkiej szczotki, którą wymieciemy kurz i drobiny piasku. Jeśli podczas szczotkowania na cholewce znajdziemy silniejsze zabrudzenia powinniśmy użyć gumek obuwniczych. Gumka taka delikatnie ściera zabrudzenie, nie niszcząc jednocześnie powierzchni skóry. Po „wygumkowaniu” powtórzmy szczotkowanie miękką szczotką.

Wilgoć największym wrogiem nubuku
Kontakt z wodą jest tym, co faktycznie może zniszczyć nubuk – niewielkie przemoczenie może sprawić, że skóra nubukowa zacznie się odkształcać czy wybarwiać. Aby właściwie i skutecznie chronić takie tworzywa konieczne jest zastosowanie specjalistycznych impregnatów w sprayu, dedykowanych właśnie do skór nubukowych. Preparaty takie stosowane są na czyste obuwie. Spryskane obuwie powinno być pozostawione w przewiewnym pomieszczeniu aż do wyschnięcia.
pixel