2019-09-13

Zwiększ komfort termiczny stóp

Nadchodząca jesień niesie ze sobą coraz chłodniejsze poranki i wieczory. Podczas wyjścia do pracy czy do szkoły odczuwają to przede wszystkim nasze stopy. Zmieniając obuwie na jesienne warto sprawdzić jak ocieplane są nasze buty i co my sami możemy zrobić, aby zachować wyższy komfort termiczny.

Rodzaje ocieplenia buta

W zależności od producenta oraz rodzaju buta wyściółka może być tworzona z materiałów o różnej strukturze i gramaturze. Najpopularniejszym sposobem na ocieplenie wnętrza buta jest zastosowanie koca obuwniczego, który pozwala na zachowanie umiarkowanego komfortu termicznego, ale który dobrze chroni przed podmuchami wiatru.

Wnętrze buta może być wypełnione syntetycznym kożuchem – takie rozwiązanie ma dobre i złe strony. Syntetyczny kożuch świetnie izoluje przed chłodem, dlatego też sprawdzi się u osób. szukających doskonałej termoizolacji. Wada może być jednak utrudniona cyrkulacja powietrza.

Metodą na ocieplenia buta jest również wykorzystanie naturalnej wełny owczej. Pomysł ten jest chętnie wykorzystywany przez topowych producentów – naturalna wełna doskonale chroni przed chłodem, pozwala na swobodną cyrkulacje powietrza, sprawia, że stopa jest wentylowana. Niestety – to także rozwiązanie dość drogie, wpływające na finalną cenę obuwia.



Wkładka obuwnicza zwiększająca komfort termiczny

Nasz komfort termiczny w dużej mierze zależy również od rodzaju wkładki wewnątrz buta. W przypadku obuwia wieloletniego wkładka może być nie tylko zużyta i ubita, ale też gromadzić wilgoć, pleśń. Wymiana takiej wkładki jest niezbędna dla zachowania higieny stóp.

Szukając nowych wkładek warto zwrócić uwagę na produkty oferowane przez najlepszych producentów. Wśród wkładek rekomendowanych na zimę są modele posiadające warstwę naturalnej, owczej wełny lub też dodatkowych warstw tkanin. Dzięki takiej wkładce stopy będą znacznie lepiej chronione przed niskimi temperaturami. Warto znaleźć wkładkę amortyzującą, która dodatkowo wspierać będzie każdy nasz krok.

Komfort termiczny poprawią również skarpety!

Nieocieplone buty (np. skórzane) w okresie jesieni i zimy mogą potęgować poczucie chłodu. Aby zmniejszyć ten problem warto ubierać skarpety z jak największą ilością naturalnych włókien. Zastosowanie naturalnych materiałów sprawia, że tkanina swobodnie przepuszcza powietrze, przez co stopy są stale wentylowane.
pixel