Zima na stoku – zadbaj o swój komfort!

2020-01-25
Zima na stoku – zadbaj o swój komfort!
Ferie zimowe na stokach narciarskich to kwintesencja dobrego wypoczynku dla osób w każdym wieku. Aktywność sportowa na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia, a przygotowane, ośnieżone stoki tylko czekają na amatorów białego szaleństwa. Jak zadbać o nasz komfort podczas chwil spędzonych na stoku i poza nim?

Przygotowania do białego szaleństwa

Decydując się na wyjazd na narty czy deskę snowboardową przede wszystkim sprawdźmy stan obuwia sportowego. Narciarskie skorupy warto obejrzeć z bardzo bliska, zainteresować się wnętrzem buta i sprawdzeniem, czy nie wymagają one wymiany, czy naprawy. Zarówno w butach narciarskich jak i snowboardowych zalecane jest wymienianie wkładek wewnętrznych – wynika to z faktu zbierania się wewnątrz wilgoci, co znacząco sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Nawet często suszone buty sportowe wymagają tego zabiegu!Jakie wkładki wybierać? Najlepszą opcją okażą się modele z wbudowaną warstwą aluminiową. Zastosowanie takiego materiału sprawi, że stopy będą znacznie lepiej chronione.

Jak chronić stopy przed chłodem?

Spędzając czas na stoku nie raz mieliśmy nieprzyjemne uczucie wyziębienia czy nawet drętwienia stóp. Problem ten wynika z kilku powodów. Przede wszystkim możliwe jest zbyt ciasne wiązanie buta narciarskiego czy snowboardowego – w takiej sytuacji stopa jest unieruchomiona, a dodatkowo utrudniony jest dopływ krwi.

Wychłodzenie stóp to powszechny problem sportowców na stokach. Aby mieć pewność, że nasze stopy są odpowiednio chronione przede wszystkim wybierajmy odpowiednie skarpety zimowe. Najlepsze okażą się modele wykonane z naturalnej wełny lub też z dużą jej domieszką w splocie. Naturalne włókna nie tylko doskonale trzymają ciepło, ale też sprzyjają cyrkulacji powietrza, co z kolei ma kolosalny wpływ na odprowadzanie wilgoci. Jeśli mimo tego nasze stopy są przemoczone po powrocie do domu koniecznie dokładnie je umyjmy, wysuszmy i wklepmy nawilżający balsam.

Suszenie butów po aktywnym dniu na stoku

Jak poradzić sobie z przemoczonymi butami snowboardowymi, narciarskimi czy zwykłymi śniegowcami lub kozakami? Możliwości jest sporo, jednak jednym z najchętniej wybieranych w ostatnim czasie są grzałki do butów, które w kilka godzin skutecznie wysuszą wnętrze buta. Warto pamiętać, że suszenie takie w przypadku butów skórzanych może jednak powodować odkształcanie się cholewki i pękanie skóry.    
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel