2019-08-30

Zadbaj o swoje stopy!

Nasze stopy każdego dnia narażone są na duże obciążenie, schorzenia, zmęczenie. Jakie rozwiązania stosować, aby cieszyć się ich zdrowiem i prawidłowym funkcjonowaniem?

Aby nasze stopy mogły zaprowadzić nas naprawdę daleko konieczna jest odpowiednia dbałość o tę część ciała: pielęgnacja, ćwiczenia, dobór odpowiedniego obuwia. Bardzo często jednak zapominamy o tych zagadnieniach, co może skutkować odnawiającymi się kontuzjami czy chorobami skórnymi. Warto z bliska przyjrzeć się naszym stopom i zadbać o nie kompleksowo. Jak?

Dobór odpowiedniego obuwia jest bardzo ważny!

Wybór codziennych butów nie powinien być dziełem przypadku – przestrzegają ortopedzi. Buty w których spędzamy ponad połowę dnia powinny być odpowiednio dopasowane, stworzone z materiałów pozwalających na swobodną cyrkulację powietrza, z odpowiednią wkładką. Kupując nowe buty każdy element ma znaczenie: materiały, wysokość podeszwy, ewentualny obcas, tęgość buta. To szczególnie ważne zagadnienie w przypadku osób chorujących na płaskostopie, ostrogę piętową, haluksy. Wybierając odpowiednie buty możemy znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe wynikające z tych schorzeń i skutecznie z nimi walczyć. Lekarze przestrzegają przed zbyt wysokimi obcasami, butami na szpilce, ale również obuwiem źle wyprofilowanym.

Niezwykle istotna podczas doboru buta jest wewnętrzna wkładka. Jeśli oryginalna wkładka nie odpowiada nam, nic nie sto na przeszkodzie, aby wymienić ją na produkt dopasowany do naszych potrzeb. Wybór wkładki jest szczególnie ważny w przypadku osób pracujących na stojąco, ale również osób tęższych czy mających problemy z krążeniem. Odpowiednio dobrana wkładka pozwoli na prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała, zapewnienie lepszej amortyzacji podczas chodzenia czy biegania. Profesjonalne wkładki znajdziemy w sklepach obuwniczych i u producentów.

Masaże i ćwiczenia

Bardzo istotne dla zdrowia naszych stóp są masaże oraz ćwiczenia relaksacyjne, szczególnie po dniu związanym z dużym wysiłkiem sportowym czy po całym dniu pracy. Masaż możemy wykonać samodzielnie, warto wykorzystać w tym celu oliwkę lub ulubiony krem czy balsam. Dzięki delikatnemu masażowi i uciskom możliwe stanie się rozluźnienie spiętych mięśni i zrelaksowanie się.

Regularne ćwiczenia stóp wpłyną pozytywnie przede wszystkim na stawy i pozwolą na dłużej zachować ich pełną sprawność. Proste ćwiczenia możemy wykonywać wszędzie: w pracy, w domu, podczas urlopu. Zestawy ćwiczeń dla osób pragnących wzmocnić stopy udostępni nam lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta.

Chroń stopy przed chorobami!

Choroby stóp o charakterze bakteryjnym i grzybiczym to prawdziwa plaga – mogą nas one dosięgnąć podczas pobytu na basenie, na saunie. Aby skutecznie się przed nimi zabezpieczać przede wszystkim dbajmy o higienę stóp: podczas pobytu na basenach i na saunach korzystajmy z klapek, po wizytach na basenie dokładnie myjmy stopy i osuszajmy czystym ręcznikiem. Jeśli zauważymy na naszych skórze stóp niepokojące zmiany koniecznie udajmy się do dermatologa lub podologa.
Polecane
pixel