2017-02-21

Skórzana galanteria zawsze w modzie

Skórzane dodatki nie tylko dodają szyku – okazują się niezastąpione w pracy, w szkole, podczas długich wyjazdów. Co warto mieć pod ręką? Czy naturalna skóra to faktycznie materiał wart swojej ceny?

Myśląc o skórzanej galanterii najczęściej mamy na myśli eleganckie rękawiczki – oczywiście jest to jednak tylko jeden z licznych produktów oferowanych przez topowych producentów. Wśród licznych produktów znajdziemy również aktówki, portfele, paski, teczki, torby, kosmetyczki a nawet walizki.
Skóra nie jest jednak jedyny materiałem wykorzystywanym do ich tworzenia – producenci cenią również ekoskórę (skórę ekologiczną) i materiały tekstylne. Co warto o nich wiedzieć?

Naturalna skóra – tworzywo na lata!
Odpowiednio garbowana i zabezpieczona skóra naturalna będzie tworzywem, który przez wiele lat nie zmieni swojego koloru, struktury. Doskonale widać to po licznych kurtkach skórzanych topowych producentów – skóra jest miękka, odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Zadaniem właściciela jest jedynie nie dopuścić do jej przemoknięcia, brudzenia.
Podobnie ma się sprawa ze skórą wykorzystywaną w przypadku rękawiczek, pasków. Wybiera się odmiany wysokiej jakości, kolejno zaś poddaje się je szeregowi procesów, których zadaniem jest wzmocnienie skóry, nadanie jej połysku. W przypadku rękawiczek konieczne jest zadbanie o to, aby mimo zwartej struktury skóra była delikatna i pozwala na dobrą chwytność.


Naturalna skóra wymaga odpowiedniego traktowania – w przypadku rękawiczek skórzanych od czasu do czasy warto zastosować impregnaty oraz woski pszczele dla ich lepszej ochrony. Dzięki temu zachowają one swoją jednolitą strukturę i połysk.
Wybierając rękawiczki zwracamy uwagę nie tylko na rodzaj skóry, ale przede wszystkim a rozmiar. Musimy pamiętać, że inna rozmiarówka obowiązuje w przypadku męskich i damskich rękawiczek. Aby zmierzyć obwód dłoni i odnieść się do rozmiarówki konieczne jest wykorzystanie metra krawieckiego.

Ciekawostką jest, że skóra naturalna wykorzystywana jest obecnie również jako materiał obiciowy na okładki organizerów oraz kalendarzy. Taki gadżet z pewnością docenią mężczyźni i kobiety często wyjeżdżający w podróże służbowe.

Materiały tekstylne ciągle w modzie!
Alternatywą dla galanterii skórzanej są produkty tworzone z wysokogatunkowych tkanin tekstylnych. Najczęściej są to grube włókna bawełniane wzbogacone syntetycznymi nićmi. Dzięki temu materiał jest odporny na wnikanie brudu, ścieranie. W przypadku takich produktów jak walizki podróżne ta wytrzymałość jest kluczowa!

pixel