2019-09-06

Przygotowanie butów na jesień

Pierwsze chłodniejsze dni są niezaprzeczalną zapowiedzią zbliżającej się jesieni. To odpowiedni moment na to, aby wyjąć buty przejściowe z szafy i przyjrzeć się im krytycznie. Jak odświeżyć jesienne obuwie, aby na nowy sezon znowu wyglądało doskonale? Niższa temperatura oraz deszczowa aura sprawiają, że z szafy wyciągamy jesienne botki i sztyblety. Obuwie skórzane dedykowane na jesień warto odpowiednio przygotować, aby móc pewnie przechodzić w nim aż do pierwszych śniegów. Jakie zabiegi pielęgnacyjne warto wykonać, aby nasze buty wyglądały świeżo i elegancko? Oto kilka sprawdzonych sztuczek!

Czyszczenie obuwia

Pierwszym krokiem w przywracaniu wyglądu butom jest ich dokładne oczyszczenie. Jeśli poprzedniej jesieni nie zdążyliśmy butów wyczyścić teraz jest na to najwyższy czas. Zwykły kurz możemy zetrzeć przy pomocy ściereczki nasączonej czystą wodą. W przypadku obuwia zamszowe czy nubukowego czyszczenie odbywa się przy pomocy miękkiej szczotki do butów, dzięki której możliwe jest wyczesanie wszelkich zabrudzeń i kurzu. Zarysowania tworzywa usuniemy delikatną gumeczką obuwniczą dostępną w sklepach.

Wymiana wkładek

Przygotowując buty na kolejny sezon warto przyjrzeć się wnętrzu buta, szczególnie wkładkom. Rekomendowana jest ich wymiana przynajmniej raz na rok – jest to bardzo ważne, jeśli buty użytkowane są często. Wkładka z czasem ubija się, przez co nie poprawia amortyzacji podczas chodzenia. Problemem jest również to, że wraz z użyciem wkładka staje się siedliskiem bakterii. Szeroki wybór wkładek do butów pozwoli nam wybrać nowy produkt, dopasowany do naszych potrzeb.Pastowanie i impregnacja

Pastowanie jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji obuwia ze skóry licowej. Pasta pozwala na odżywienie skóry, uelastycznienie jej oraz na zabezpieczenie przed zabrudzeniami oraz wilgocią. Obuwie niepastowane bardzo szybko traci połysk, zaczyna pękać i wyglądać nieestetycznie. Buty zamszowe i nubukowe możemy impregnować dedykowanymi preparatami w sprayu.

Pomoc szewca!

W wielu przypadkach wyłącznie szewc może pomóc na zreperować ulubione buty – dotyczy to przede wszystkim wymiany fleków lub podeszw na nowe, ale również naprawienie zapiętków czy zabezpieczenie niszczącego się materiału. Jeśli w wyniku zmiany wagi nasza stopa czy łydka są nieco tęższe wprawny szewc zaproponuje również stworzenie klinów, które poszerzą but i sprawią, że stanie się on wygodniejszy.  
pixel