Pozwól, by wiosenne buty skórzane odzyskały blask!

2020-03-20
Pozwól, by wiosenne buty skórzane odzyskały blask!
Słońce za oknem i wyższa temperatura to znak, że pora na wyciągnięcie ulubionych butów skórzanych z szafy! Jak sprawić, aby odzyskały pierwotny blask? Wystarczy poświecić im nieco czasu!

Wiosenne obuwie skórzane to idealne rozwiązanie w czasie zmiennych marcowych czy kwietniowych dni. Naturalny materiał pozwala skórze stóp oddychać, a jednocześnie zapewnia odpowiednią izolacje przed chłodem. Skórzane buty na wiosnę to oczywisty wybór także dla osób, które chcą po prostu zadać szyku!

Przyjrzyj się butom z bliska

Odpowiednio zabezpieczone buty wiosenne na okres zimy powinny być oczyszczone i suche. Przechowywanie ich w bawełnianych woreczkach czy też kartonach pozwalających na swobodny obieg powietrza jest najlepszym sposobem na to, aby nienaruszone przeczekały do wiosny. Wyjmując buty z pudełka powinniśmy jednak przyjrzeć się im z bliska i ocenić ich stan. Dotyczy to przede wszystkim cholewki, ale także fleków, podeszwy czy wnętrza buta, w tym wkładki. W wielu przypadkach nie trzeba będzie robić wiele – wystarczy wymiana wewnętrznej wkładki na nową. Może się jednak zdążyć, że konieczna będzie wizyta u szewca! Jak przywrócić blask skórze licowej?

Aby nasze buty wiosenne odzyskały blask konieczna jest pielęgnacja skóry. Pierwszym krokiem będzie oczyszczenie powierzchni cholewki przy pomocy suchej ściereczki. Dzięki temu zbierzemy drobiny kurzu i przygotujemy but do kolejnego kroku pielęgnacji.

Skóry licowe muszą być pastowane – poprzez aplikacje pasty czy balsamu skóra jest nawilżona, bardziej elastyczna, ale również zabezpieczona przed działaniem wody. Regularne pastowanie pozwoli na zminimalizowanie zagięć powstających na cholewce podczas normalnego użytkowania. Brak pastowania czy zbyt rzadkie pastowanie sprawi, że skóra na cholewce stanie się sztywna, podatna na pękanie i odkształcenia.

Pastowanie powinno być dokładne: nakładajmy pastę na cholewkę buta precyzyjnie, wcierając ją przez kilka sekund. Po napastowaniu buta pozostawmy go do wyschnięcia. Proces możemy powtórzyć po kilku godzinach lub też odczekać i wypolerować but. Obuwie skórzane powinno być pastowane raz na tydzień, jeśli jest ono intensywnie użytkowane.

Jak poradzić sobie ze skórą zamszową czy nubukiem?

Skóra nubukowa czy zamszowa wymaga innego typu pielęgnacji. Podstawą jest dokładne i delikatne wyczesanie takiej cholewki. W tym celu wykorzystajmy miękkie szczotki obuwnicze. W przypadku niewielkich zabrudzeń czy zarysowań spróbujmy wykorzystać gumki obuwnicze. Buty zamszowe możemy również zaimpregnować odpowiednimi preparatami.  
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel