2019-08-08

Postaw na wygodę: wybierz dopasowane wkładki

Wkładka wewnątrz buta ma niebagatelny wpływ na komfort podczas chodzenia. Czy wiesz, jak dobrać ten element?

Wygodne buty to nie tylko dobrze dopasowany rozmiar i fason. Coraz więcej uwagi poświęca się wewnętrznym wkładkom, które pozwolą na zwiększenie wygody podczas chodzenia, poprawią komfort termiczny, zminimalizują ilość wilgoci w upalne dni wewnątrz buta. Producenci oferują nam również wkładki specjalistyczne, np. przeznaczone do obuwia sportowego – taki rodzaj wkładki pozwala na prawidłowe i wygodne ułożenie stopy w bucie i uprawianie sportu bez obciążania konkretnych stref stopy.

Popraw komfort stóp

Podczas całego dnia w butach nasza stopa narażona jest na nadmierne pocenie się, obtarcia, nieprawidłowe ułożenie. Większość z tych problemów można wyeliminować poprzez zastosowanie nowoczesnych wkładek. Producenci oferują nam produkty dopasowane do konkretnych potrzeb. Szukając konkretnych wkładek warto zaznajomić się z tworzywami, aby mieć pewność, że zakupiony przez nas produkt będzie nam służył dłuższy czas.

Z czego tworzone są wkładki obuwnicze?

Materiał wkładki zależy od jej przeznaczenia. Najpopularniejsze wkładki termiczne tworzone są z wełny owczej lub z filcu – materiały te doskonale izolują ciepło i poprawiają komfort termiczny w czasie chłodniejszych dni. Dużą popularnością cieszą się również wkładki skórzane, które pozwalają na zachowanie dużej higieny stóp, również w czasie upalnych dni. Dla zwiększenia komfortu stóp stosowane są wkładki żelowe: ich wewnętrzne komory wypełnia specjalistyczny żel, który dodatkowo pozwala na amortyzowanie i zwiększenie elastyczności podczas chodzenia. W przypadku obuwia sportowego często stosowane są wkładki profilowane lub też modele pozwalające na szybsze odprowadzanie wilgoci. Zazwyczaj wkładki takie uzupełnione są o jony srebra, aktywny węgiel czy naturalne włókna.Wkładki do zadań specjalnych

W ekstremalnych sytuacjach, podczas uprawiania sportów czy też długich wędrówek, konieczne jest zapewnienie stopom wysokiego stopnia komfortu. Specjalistyczne wkładki do butów sportowych pozwolą na zwiększenie elastyczności i odbicia, zagwarantują amortyzację dla newralgicznych części stopy, poprawią komfort podczas chodzenia. Ciekawym produktem są również pół-wkładki, stosowane w przedniej części buta. Żelowe półwkładki to doskonałe rozwiązanie dla pań chodzących w butach na wysokim obcasie. Dzięki półwkładce umieszczonej pod śródstopiem możliwe jest odciążenie stopy i zminimalizowanie odczucia zmęczenia czy bólu.

Kiedy warto wymienić wkładkę w bucie?

Wymiana wkładek obuwniczych jest zabiegiem niezbędnym, aby konkretna para butów mogła służyć nam jak najdłużej. Zużyte wkładki ugniatają się, nie zapewniając odpowiedniego stopnia sprężystości i elastyczności, przez co również stopa może zacząć pracować w nieprawidłowy sposób. Wymiana wkładek jest szczególnie ważna w butach sportowych, gdzie obciążenie bywa znacznie większe.
pixel