2019-06-13

Ochrona i pielęgnacja stóp w czasie lata

Okres gorącego lata to trudny czas dla naszych stóp. Wysokie temperatury, brak odpowiedniego nawodnienia oraz niewygodne obuwie to tylko niektóre z licznych przyczyn złego samopoczucia i puchnięcia stóp. Jak radzić sobie z takimi sytuacjami? Jak skutecznie dbać o stopy latem?

Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o stopy to jedno z najważniejszych zagadnień, o którym powinniśmy pamiętać podczas upalnego lata. Niedostateczne nawodnienie oraz wysokie temperatury sprawiają, że nasze stopy puchną, pojawiają się obrzęki, często widoczne są pęcherze i otarcia naskórka. Jak zniwelować negatywne skutki wysokich temperatur? Jakie obuwie i zabiegi stosować, aby odciążyć nasze stopy?

Obuwie z naturalnych tworzyw

W trakcie upalnego lata zdecydowanie stawiajmy na obuwie wykonane z tworzyw naturalnych. Lekkie tenisówki czy adidasy z bawełnianą cholewką okażą się najlepszym sposobem na dzień pełen wyzwań. Podobnie będzie miała się sprawa z klapkami wykonanymi ze skóry naturalnej. Skóry i naturalne włókna sprzyjają lepszej cyrkulacji powietrza, przez co stopy są lepiej wentylowane i mniej narażone na odparzenia. Wybierając obuwie wykonane z materiałów syntetycznych ryzykujemy obtarcia i pęcherze.


Zrezygnuj z wysokich obcasów

Obuwie na wysokim obcasie bezsprzecznie wydłuża nogi i sprawia, że sylwetka prezentuje się znacznie lepiej. Musimy być jednak świadomi, że w czasie upałów obuwie takie nie sprzyja odpowiedniej cyrkulacji limfy i krwi, a nasze stopy bardzo szybko zaczną się męczyć z powody ucisku i ciężaru opartego na przedniej stronie stopy. Zamiast wysokich butów wybierzmy lekkie obuwie na płaskiej podeszwie lub niewielkiej koturnie, które zapewni nam stabilne podparcie dla całej stopy. Dobrym pomysłem może być także wybranie obuwia o podwyższonej tęgości – dotyczy to przede wszystkich osób z problemami z krążeniem, które zobowiązane są do noszenia pełnego obuwia, np. w trakcie pracy.

Bardzo modne w tym sezonie są buty z profilowaną wkładką wewnętrzną. Decydując się na takie klapki czy sandały nie tylko zadamy szyku, ale też poprawimy komfort naszych stóp i znacząco je odciążymy.

Relaksujące kąpiele po długim dniu

Jak sprawić, aby opuchnięte stopy mogły wypocząć? Po powrocie do domu przede wszystkim zdejmijmy buty i ustawmy nogi na wyższym stołku czy podnóżku. Dzięki temu możliwe będzie poprawienie krążenia krwi i zmniejszenie ciśnienia. Doskonałym sposobem na zmęczenie stóp są delikatne masaże oraz letnie kąpiele w wodzie z aromatycznymi olejkami czy solą kąpielową. Dostępne w drogeriach kosmetyki posiadają nie tylko wspaniały zapach, ale i liczne składniki mineralne, które pozwolą na zmniejszenie obrzęku i dolegliwości bólowych.
pixel