2019-06-27

Naturalne tkaniny latem

O ubraniach wykonanych z naturalnych tkanin mówi się dzisiaj bardzo dużo – nie tylko z perspektywy mody na bycie eko, ale też przez wzgląd na naszą wygodę i komfort. Naturalne włókna to najlepsze rozwiązanie w trakcie upalnego lata – pozwolą skórze oddychać, zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Co warto nosić latem? 

Tkanina tkaninie nierówna…

Gorące lato i wysokie temperatury dla wielu z nas są utrapieniem – czujemy zmęczenie i dyskomfort. Sytuację tę mogą pogłębiać źle dobrane ubrania z tkanin syntetycznych, takich jak poliamid czy poliester, akryl, elastan: nie tylko nie przepuszczają one powietrza, ale też gromadzą wilgoć. Po kilku godzinach w ubraniach syntetycznych będziemy czuli się nieświeżo.  Znacznie lepszym rozwiązaniem będą ubrania z naturalnych włókien, takich jak bawełna, len, jedwab, lyocell oraz bawełna. Dlaczego?

Tkaniny bawełniane i lniane są zdecydowanie warte polecenia na lato przez wzgląd na ich właściwości higroskopijne. Doskonała wymiana powietrza pozwala na zachowanie komfortu termicznego skóry. Interesującą propozycją jest wiskoza – włókna te tworzy się z celulozy (np. pozyskiwanej z igieł drzew iglastych), którą kolejno poddaje się wielu procesom technologicznym, również o charakterze chemicznym (przez co wiskoza, tak samo jak lyocell czy modal, to tkaniny chemiczne). Wiskoza to przewiewna i lekka tkanina, idealna do tworzenia letnich bluzek czy sukienek. Poprzez możliwość modyfikacji procesu tworzenia możliwe jest uzyskanie różnorodnych odmian wiskozy.Domieszki materiałów syntetycznych w składzie

Podczas kupowania nowych ubrań warto czytać wnikliwie metki. Warto wiedzieć, że stuprocentowe tkaniny lniane czy bawełniane bardzo się gniotą, co może przekładać się na niechlujny, mało elegancki wygląd, np. w pracy. Aby tkanina była bardziej elastyczna warto szukać ubrań, w których składzie znajdziemy do 5% sztucznych włókien. Dzięki nim tkanina stanie się bardziej podatna na prasowanie, znacznie wolniej będzie się gnieść.

Obuwie wykonane z naturalnych włókien

Również buty mogą być tworzone z materiałów o naturalnym składzie. Szukając modeli przewiewnych i lekkich wybierajmy mokasyny, adidasy i tenisówki, których cholewki wykonane są z tkanin bawełnianych. Bawełna posiada dwie ważne cechy: jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale również doskonale przepuszcza powietrze, zapewniając stopom odpowiednią wentylację. Dzięki takim butom nasze stopy będą mniej narażone na pocenie się i obtarcia.
pixel