Jak ustrzec się błędów podczas kupna butów?

2020-01-31
Jak ustrzec się błędów podczas kupna butów?
Czy wiesz, że nawet podczas kupna nowej pary butów możemy popełnić kilka błędów, które będą miały wpływ na naszą wygodę i komfort podczas chodzenia?

Na pierwszy rzut oka kupno nowych butów nie powinno sprawiać nam wielu problemów: znamy rozmiar naszej stopy, wiemy, jakiego obuwia poszukujemy. Okazuje się jednak, że i tutaj, podczas zakupów, czyha na nas kilka pułapek, które w najgorszym wypadku skończą się… koniecznością oddania upatrzonej pary butów. Jakich reguł przestrzegać, aby zakupione buty pozostały w naszej szafie na długi czas?

Rozmiar niekoniecznie ten sam!

Znasz swój rozmiar buta? Zapewne tak. I jest to jedno z najważniejszych kryteriów podczas poszukiwania obuwia. Możemy być jednak mocno zdziwieni, kiedy przymierzając kilka par butów różnych producentów może się okazać, że konkretne pary są za duże lub zbyt małe. Jak to możliwe, skoro rozmiar zawsze jest ten sam?

Okazuje się, że producenci mogą mieć rozbieżne rozmiarówki – oznacza to niewielkie różnice w długości wkładek konkretnych rozmiarów. Niewielka różnica 2-3 milimetrów może okazać się jednak znacząca, szczególnie jeśli chodzi o buty wizytowe. W takiej sytuacji nie trzymajmy się kurczowo naszego rozmiaru, a kupując w sieci sprawdźmy długość naszej stopy na kartce (mierząc od pięty do najdłuższego czubka palca). Kolejno sprawdźmy tabele rozmiarowe danego producenta.

Czy pora dnia ma znaczenie podczas przymierzania?

Zdecydowanie tak – nasze stopy w ciągu dnia puchną, co wynika z naturalnych procesów zachodzących w naszych organizmach. Pamiętajmy więc, że przymierzane rano obuwie po południu może okazać się ciasne i niewygodne. Na zakupy chodźmy więc po pracy czy po szkole.

Obcasy, szpilki i platformy

Botki damskie na obcasie, a także czółenka skórzane niewątpliwie wyszczupla sylwetkę i doskonale nadaje się na oficjalne okazje. Lekarze podkreślają jednak, że obuwie takie nie powinno być noszone zbyt często. Dlaczego? Kiedy zakładamy but na obcasie punkt oparcia ciała kumuluje się w jednym punkcie – z czasem stopa może zacząć się koślawić, a nadmierne obciążenie spowoduje olbrzymi ból. Problemem obuwia na obcasie jest też spychanie stopy do przodu, co z kolei nie pozostaje bez wpływu na palce.

Niepraktyczne modele i podążanie za trendami

Szukając nowej pary butów przede wszystkim kierujmy się własnym gustem i wygodą. Moda się zmienia: buty, które dzisiaj są hitem, w następnym sezonie mogą okazać się już niemodne. Dodatkowo często projektanci starają się nas zaskoczyć interesującymi formami czy zdobieniami, na czym traci profilowanie buta. To z kolei szybko odbije się na naszym zdrowiu.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel