2019-07-31

Jak pielęgnować buty skórzane?

Poprawnie pielęgnowane obuwie skórzane będzie nas cieszyć długie lata. Czy znasz sposoby ochrony i konserwacji skóry?

Naturalna skóra jest materiałem niezwykle chętnie wykorzystywanym w przemyśle obuwniczym. Możliwości jej wykorzystania jest naprawdę wiele. Ze skór wysokiej jakości tworzy się przede wszystkim trwałe buty zimowe, takie jak kozaki, botki, sztyblety, ale też obuwie odpowiednie na lato, jak np. sandały. Zakup butów skórzanych to inwestycja na lata – wyższa cena idzie w parze z wysoką jakością. odpowiednio pielęgnowane obuwie skórzane może pozostać w naszej garderobie na długie lata!

Idealne buty skórzane – najczęściej popełniane błędy

Aby obuwie skórzane mogło towarzyszyć nam przez wiele lat konieczne jest stosowanie dedykowanych produktów ochronnych, jak również przestrzeganie kilku ważnych zasad. Naturalna skóra nie lubi wilgoci – nadmiar wody może powodować jej nieodwracalne odkształcenia czy tez odbarwienia. Szkodliwe są również zabrudzenia, takie jak błoto czy kurz – zaniechanie czyszczenia cholewek butów skórzanych może prowadzić do odbarwienia pięknego koloru. Zaniechanie pastowania po pewnym czasie doprowadzi do przesuszenia skóry, co z kolei skutkować będzie jej pękaniem.

Dlaczego konieczne jest stosowanie dedykowanych preparatów?

Dzięki regularnemu pastowaniu czy impregnowaniu butów skórzanych możliwe jest przede wszystkim zachowanie ich pięknego wyglądu i odporności na uszkodzenia. W sklepach obuwniczych znajdziemy olbrzymi wybór środków pielęgnacyjnych, przeznaczonych do różnego rodzaju obuwia. Dzięki pastom i balsamom możliwe jest uelastycznienie skóry i zabezpieczenie jej przed przesuwaniem, działaniem wilgoci. Regularne pastowanie pozwoli także na zachowanie pięknego koloru i blasku skóry licowej.Jakie produkty stosować dla konkretnych rodzajów skór?

O ile w przypadku skór licowych jasne jest, że zalecane jest stosowanie past w odpowiednim kolorze, o tyle sprawa ze skórami zamszowymi czy nubukiem nie jest już taka prosta. Pielęgnacja skór zamszowych polega przede wszystkim na regularnym wyczesywaniu cholewki buta z wszelkich nieczystości. Pomoże w tym gęsta i miękka szczotka. Wszelkie zabrudzenia na cholewce obuwia nubukowego powinniśmy usuwać używając niewielkich gumek obuwniczych. Czyszczenie zabrudzeń przy pomocy wilgotnej ściereczki i detergentów może doprowadzić do odbarwienia i odkształcenia skóry!

W przypadku skór licowych stosowanie past i balsamów pozwala na skuteczną impregnację cholewki. Nubuk i zamsz impregnujemy poprzez stosowanie impregnatów w sprayu – zanim jednak zabierzemy się do pracy warto przetestować produkt na niewielkim kawałku skóry buta, np. pięcie.
pixel