2016-04-29

Jak impregnować obuwie?

Impregnacja obuwia to temat, który coraz częściej poruszany jest w przypadku zarówno obuwia górskiego, sportowego, jak i casualowego. Jak prawidłowo zabezpieczać obuwie przed wodą i zabrudzeniami?

Odpowiednio zabezpieczone obuwie będzie nie tylko odporne na działanie wody, wilgoci, brudu, błota ? na długo zachowa również swój piękny wygląd. Warto dobrać konkretne kosmetyki do rodzaju obuwia i sprawić, aby dzięki temu obuwie na dłużej zachowało elegancki wygląd i właściwości. Jak tego dokonać?

Wybór odpowiedniego preparatu
Podstawą w przypadku impregnacji jest kupno odpowiedniego preparatu. W sklepach obuwniczych oraz outdoorowych dostępne są liczne produkty, których działanie jest niezwykle szerokie. W przypadku obuwia (ale też ubrań, torebek czy nawet namiotów) najpopularniejsze są preparaty w sprayu. Zanim jednak wybierzemy konkretny model koniecznie zapoznajmy się z etykietą i jego przeznaczeniem. Najczęściej producenci dokładnie określają, jakie przedmioty mogą stać się obiektem impregnacji. Produkty w sprayu przeznaczone są zazwyczaj do butów wykonanych ze skór nubukowych, zamszu, ale także obuwia i odzieży z membraną.

W przypadku obuwia wykonanego ze skóry licowej do impregnacji wykorzystuje się balsamy, pasty oraz tłuszcze. Wymienione preparaty dostępne są w formie kremów lub płynu ? wydobywamy je z opakowania czystą, bawełnianą ściereczką. W wielu przypadkach producent zadbał o miękki aplikator wykonany z gąbki.


Zalety produktów impregnujących
Podstawowym zadaniem impregnatów jest oczywiście ochrona skór, materiałów tekstylnych i tworzyw z wykorzystanie, technologii takich jak Gore-tex, Sympatex, również do membran. Regularne stosowanie impregnatów pozwala na znaczące przedłużenie wodoodporności tkanin i skór. Zaletą wysokiej jakości impregnatów jest również to, że nie zmieniają one koloru czy faktury materiału, a powłoka tworzona przez nie na powierzchni ubrań czy butów jest oddychająca.

Po kupnie obuwia ze sklepu nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w jakim stanie jest skóra czy materiał tekstylny. Zazwyczaj producenci zalecają wykorzystanie pasty czy impregnatu tuż przed pierwszym użyciem. To zdecydowanie dobra praktyka, która pozwoli na zachowanie eleganckiego wyglądu buta. Stosując pasty czy tłuszcze do skór licowych możemy zaobserwować, czy skóra szybko ?pije? produkt. Jeśli faktycznie tak jest warto po jakimś czasie ponowić zastosowanie preparatu.

Jak prawidłowo stosować impregnaty?
Aby faktycznie skutecznie zaimpregnować obuwie konieczne jest stosowanie się do wskazówek producenta. Przed przystąpieniem do zadania musimy oczyścić buty z kurzu oraz ewentualnych zabrudzeń. Obuwie musi być również suche!
Preparaty w sprayu należy rozpylać w odległości ok. 15-20 cm od obuwia czy kurtki. Po zaimpregnowaniu przedmiotów musimy pozostawić je do wyschnięcia.
W przypadku obuwia skórzanego licowego (czy jakichkolwiek innych powierzchni ze skóry licowej) pastę czy balsam nanosimy ściereczką i delikatnie wcieramy w powierzchnię. Po tym zabiegu musimy odczekać, aż skóra wchłonie preparat. Kiedy powierzchnia będzie sucha możemy przystąpić do polerowania przy pomocy suchej ściereczki lub miękkiej szczotki do obuwia.
pixel