Jak dbać o swoje buty?

2023-11-15
Jak dbać o swoje buty?

Czystość outfitu to podstawa elegancji. Możesz nosić najwspanialsze kreacje od wybitnych projektantów, lecz jeśli jakikolwiek ich element będzie zabrudzony, stracą cały swój blask. Brudne buty nie będą również długowieczne. Warto więc poznać sekrety pozwalające na to, by utrzymać je w perfekcyjnej czystości.

Przedstawiamy więc krótki poradnik. Konserwacja obuwia i doprowadzenie go do zadowalającego stanu czystości powinno stać się o wiele prostsze. Sprawdź, jak utrzymać buty w dobrym stanie i ciesz się schludnym designem swojego stroju.

Buty na lata – czyszczenie obuwia formalnego krok po kroku

Nie wiesz, od czego zacząć przygotowania do wyjścia o podniosłym lub oficjalnym tonie? Najlepiej od przygotowania butów. Wykorzystaj w tym celu nasz poradnik. Konserwacja obuwia jest naprawdę prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Jak dbać o buty zamszowe?

Zamsz to popularny materiał obuwniczy. Chociaż cieszy się on dużą popularnością wśród konsumentów ze względu na swoje walory estetyczne, czyszczenie go bywa uciążliwe i problematyczne. Chcąc zapewnić ochronę butom z zamszu, należy od razu po zakupie nanieść na ich powierzchnię warstwę specjalnego impregnatu. Zazwyczaj ma on formę sprayu, którym należy spryskać powierzchnię cholewki.

Gdy dojdzie już do zabrudzenia zamszu, należy niezwłocznie wyczyścić go miękką szczoteczką z włosia lub specjalną gumką przeznaczoną dla tego rodzaju materiału. Nie używaj jednak siły. Wystarczy delikatnie wyczesać brud i piasek.

Uwaga! Używanie mokrych gąbek, ścierek i detergentów może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń zamszu.

Jak dbać o buty skórzane?

Buty ze skóry naturalnej potrzebują innych zabiegów pielęgnacyjnych. Już przed pierwszym użyciem należy je zaimpregnować woskiem, pastą lub innym specjalistycznym preparatem. Chcąc zrobić to w odpowiedni sposób, wystarczy wetrzeć wybrany środek miękką ściereczką w powierzchnię buta i odczekać do chwili wyschnięcia

Pamiętaj! Dobierz kolor środka do barwy skóry licowej. Zbyt ciemna lub zbyt jasna pasta może pozostawić mało estetyczne ślady.

Jak utrzymać buty w dobrym stanie? Gdy na skórze pojawią się zabrudzenia wynikające z normalnego użytkowania, wystarczy je przetrzeć delikatną ścierką. Gdy są one jednak nieco bardziej uporczywe (np. ze względu na gorsze warunki atmosferyczne w trakcie wyjścia), możesz nasączyć ją wcześniej letnią wodą. Po doprowadzeniu butów do satysfakcjonującego stanu czystości ponownie użyj środków impregnujących.

Jak dbać o buty z eko skóry?

Skóra ekologiczna od lat zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów na całym świecie. Wyglądem i strukturą jest ona zbliżona do naturalnej do tego stopnia, że trudno czasem odróżnić te materiały na pierwszy rzut oka. Zaletą skóry syntetycznej jest jednak fakt, że przy jej produkcji nie ucierpiały zwierzęta. Czyszczenie obuwia z ekoskóry nie jest też wcale trudniejsze. Zabrudzenia wystarczy usunąć zwilżoną ściereczką. Pamiętaj jednak, że butów ze skóry ekologicznej nie pastujemy w tradycyjny sposób. Niezbędne są do tego specjalne preparaty przeznaczone dla tworzyw syntetycznych.

Nie musisz pozbywać się butów, na których pojawiły się uszkodzenia. Naprawa zniszczonego obuwia w większości przypadków jest możliwa. Wystarczy skorzystać z usług profesjonalnego szewca.

Pielęgnacja obuwia sportowego – jak utrzymać buty w dobrym stanie?

Chociaż obuwie sportowe różni się pod wieloma względami od obuwia formalnego, zasady czyszczenia i pielęgnacji są stosunkowo podobne. Warto więc mieć na uwadzę fakt, że zadbane buty będą Ci służyć dłużej, gwarantując zarówno komfort, jak i estetyczny wygląd.

Jak dbać o sneakersy i trampki?

Zasady pielęgnacji sneakersów i trampek nie różnią się znacząco od dbałości o stan pozostałych modeli butów. Proces czyszczenia w dużej mierze uzależniony jest od tego, z jakiego materiału wykonano obuwie.Sneakersy mogą być bowiem wykonane ze skóry, ekoskóry, zamszu lub tkanin (zarówno naturalnych, jak i syntetycznych). Chociaż często określane są jako buty sportowe, z chęcią nosimy je na co dzień, nie tylko w połączeniu z dresami. Sprawdź więc, jak zadbać o konkretne tworzywo, z którego wykonano buty, i dostosuj się do wskazówek. Nigdy jednak nie używaj pralki, gdyż może to zniszczyć podeszwę, strukturę materiału cholewki i spowodować utratę właściwości kleju.

Pamiętaj, że naprawa zniszczonego obuwia w razie rozklejenia się kilku elementów jest możliwa. Udaj się jednak z tym problemem do profesjonalnego szewca, który nie tylko ma wiedzę i doświadczenie, ale także odpowiednie narzędzia.

Jak dbać o buty treningowe?

Czyszczenie obuwia sportowego nie powinno być wykonywany z pomocą pralki – nawet jeśli dysponuje ona trybem delikatnym. Najlepiej robić to miękką szczotką, z użyciem niewielkiej ilości ciepłej wody z rozcieńczonym mydłem.

Wysoka temperatura wody i środki zmiękczające obecne w składzie proszków do prania uszkadzają klej i powodują twardnienie podeszwy wraz z systemami amortyzacji. Nie zapomnij również o pielęgnacji obuwia wewnątrz. Specjalne dezodoranty eliminują występowania niepożądanych zapachów i zabijają wiele bakterii oraz drobnoustrojów.

Przechowywanie butów – wszystko, o czym należy pamiętać

Pielęgnacja obuwia to nie tylko czyszczenie i konserwacja ich z użyciem dobrze dobranych środków zabezpieczających. To również właściwe przechowywanie butów.

Po pierwsze należy zadbać o to, by wyeliminować ryzyko pojawienia się nieestetycznych odkształceń lub pęknięć w przypadku skóry i ekoskóry. Musisz w tym celu wypełnić buty od środka – najlepiej przy pomocy specjalnych prawideł, które pozwolą zachować właściwy kształt obuwia. Jeśli nimi nie dysponujesz, zwykły papier powinien być wystarczający.

Odpowiednie przechowywanie butów nie zawsze jest też oczywiste. Często pozostawiamy swoje obuwie w przedpokoju bez odpowiedniego zabezpieczenia. Zwróć więc uwagę na to, że są one również narażone na kontakt z kurzem i ogólną wilgocią. Są to czynniki, które potrafią wpłynąć na stan materiału, pozbawiając go elastyczności czy walorów estetycznych. Jeśli więc nie masz w planach korzystania z danej pary butów przez dłuższy czas, schowaj je do materiałowe worka i umieść w miejscu, w którym nie są narażone na zniszczenia – np. w szafie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel