Jak chronić buty zimą?

2019-12-27
Jak chronić buty zimą?
Obuwie zimowe wymaga troskliwej pielęgnacji – to od niej zależy nasz komfort, ale i żywotność ulubionej pary butów! Jakie zabiegi stosować, aby obuwie było zabezpieczone przed wilgocią? Co robić z przemoczonymi butami?

Od wielu lat zima zaskakuje nas zmiennością pogody oraz warunkami: niskie temperatury przeplatają się z odwilżą, padający śnieg często zamienia się w lepki śnieg z deszczem. W takich warunkach przychodzi nam wędrować od pracy, do szkoły, na zakupy. Niskie temperatury, wilgoć, sól na chodnikach – wszystko to negatywnie wpływa na stan naszego obuwia i sukcesywnie je niszczy. Jakie kroki podejmować, aby utrzymać nasze buty w jak najlepszej kondycji cały czas?

Po pierwsze: suszenie!

Często zdarza się, że po powrocie do domu nasze buty są przemoczone. W takiej sytuacji konieczne jest nie tylko wysuszenie ich wnętrza, ale również wkładek. Te ostatnie wyjmujemy, pierzemy, suszymy na kaloryferze. Wnętrze buta możemy wysuszyć dzięki grzałkom narciarskim lub też sprawdzonym, domowym sposobem: gazetami zmiętymi w kulki. Papier wchłonie nadmiar wilgoci i pozwoli na szybkie wysuszenie obuwia. Chcąc szybciej wysuszyć obuwie często stawiamy je obok kaloryfera – to błąd. Obuwie (szczególnie skórzane) nie lubi źródeł ciepła. Zbyt szybkie suszenie sprawi, że skóra zacznie pękać, a sam but może ulec deformacji. Warto w wysuszonych butach zastosować preparat bakteriobójczy: w sklepach obuwniczych znajdziemy specjalne spraye, które pozwolą zahamować namnażanie się grzybów i pleśni wewnątrz buta.

Pastowanie i impregnacja

Pastowanie butów ze skóry licowej to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ich ochrony przed wilgocią, uszkodzeniami, pęknięciami. Bez względu na kolor skóry bez trudu znajdziemy w sklepach obuwniczych balsamy i pasty, dzięki którym natłuścimy powierzchnię skóry, uelastycznimy ją, sprawimy, że będzie ona zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Regularne stosowanie pasty pozwoli utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji – brak pielęgnacji sprawi, że stanie się ona przesuszona i podatna na pękanie.

W przypadku obuwia zamszowego i nubukowego ich impregnacja również nie powinna sprawić nam wiele problemu: wystarczą odpowiednie impregnaty w sprayu. Przygotowując się do impregnacji pierwszy raz zastosujmy się do propozycji producenta i sprawdźmy, jak preparat zachowa się na niewielkim kawałku skóry. Pozwoli to na wyeliminowanie ryzyka zniszczenia koloru.  
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixel