2019-07-25

Górskie wyprawy – jakie buty wybrać?

Wycieczka w góry to świetny sposób na relaks. Jak się przygotować do podbijania szlaków?

Polska leży na styku Karpat i Sudetów – daje nam to doskonałe warunki do uprawiania górskich wędrówek, z czego korzysta coraz większa ilość Polaków. Zróżnicowany poziom trudności szlaków sprawia, że każdy bez trudu znajdzie tu coś dla siebie. Aby bezpiecznie wędrować po górskich duktach konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie buty trekkingowe.

Dlaczego odpowiednie obuwie jest ważne w górach?

Nierówne podłoże, kamienie, błoto, zmienne warunki atmosferyczne – to tylko niektóre z przeszkód, które spotkamy podczas górskich wędrówek. Aby móc bezpiecznie przemieszczać się po szklakach konieczne jest wybranie trwałych butów górskich, które uchronią nas przed kontuzjami, pozwolą na bezpieczne zdobywanie szczytów.

Buty niskie czy wysokie?

Pierwszym zagadnieniem podczas poszukiwania butów do trekkingu będzie ich wysokość. Producenci oferują tzw. buty podejściowe (pod kostkę) oraz buty wysokie (nad kostkę). Wybór konkretnego rodzaju zależy wyłącznie od naszych preferencji. Wysokie buty mają za zadanie chronić kostkę przed skręceniem. Niskie obuwie jest zdecydowanie lżejsze i świetnie sprawdza się w okresie od wiosny do wczesnej jesieni.

Z membraną czy bez?

Membrana to rodzaj tkaniny lub kilku tkanin, których zadanie jest utrzymanie wysokiej wodoodporności obuwia. Często kierujemy się mylną opinią, że buty z membraną są lepsze. Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie: w jakim czasie stosować będziemy nasze buty? Wybierając niskie podejściówki do stosowania od wiosny do jesieni nie ma potrzeby kupowania butów z membranami. Wadą membran jest bowiem słaba oddychalność, co w przypadku wysokich temperatur i pocenia się stóp spowoduje duży dyskomfort w ciepły dzień. Membrany w obuwiu są zasadne w przypadku wyjść zimowych, kiedy faktycznie pozwalają na zabezpieczenie buta przed wilgocią na dłuższy czas.

Zwracaj uwagę na podeszwę!

Kupując buty trekkingowe zwróćmy uwagę na podeszwę – but powinien być osadzony na grubej warstwie antypoślizgowej podeszwy, która zapewni nam bezpieczeństwo i stabilnośćna śliskich kamieniach, osypującym się gruncie czy w śniegu. Bardzo ważny jest też bieżnik – im głębszy, tym większa pewność, że but lepiej będzie trzymał się podłoża.

Wkładka wewnętrzna buta

Obuwie trekkingowe posiada zazwyczaj dedykowane wkładki wewnętrzne – są one profilowane, podpierają sklepienie stopy i pozwalają na wygodne wędrowanie przez długi czas. Warto pamiętać o tym, aby wkładki do obuwia trekkingowego prać co jakiś czas, a przy częstym użytkowaniu butów wymieniać je raz w sezonie, gdyż mogą się odkształcać.  
pixel