Chroń stopy w czasie wizyt na termach i basenach!

2020-01-08
Chroń stopy w czasie wizyt na termach i basenach!
Zimą znacznie chętniej korzystamy z miejsc takich jak termy, baseny, sauny. Czy wiesz, że wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów?

W okresie zimowym jesteśmy częstymi gośćmi basenów – pływamy dla sportu, ale również zdrowia: aktywność w wodzie pozwala na rozluźnienie mięśni kręgosłupa i zadbanie o jego kondycję. Przebywając w miejscowościach podgórskich chętnie korzystamy z ofert basenów termalnych – to doskonała opcja na spędzenie czasu zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zanim jednak wybierzemy się na baseny warto zwrócić uwagę na higienę naszych stóp!

Wilgoć i ciepło – idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów

Wybierając się na basen w torbach i plecakach większości z nas znajdziemy klapki. Ich noszenie na terenie basenu często wymuszone jest wewnętrznym regulaminem obiektu. Nie wynika to tylko ze względów bezpieczeństwa i możliwości poślizgnięcia. Na posadzkach basenów i saun bytują liczne bakterie i grzyby, których rozwojowi sprzyja wysoka temperatura i wilgoć. Pomimo czyszczenia takich powierzchni silnymi detergentami jest możliwość, że takie drobnoustroje zagrożą naszemu zdrowiu!

Wirusy i grzyby

Jedną z najczęstszych dolegliwości łączonych z wizytami na basenach jest grzybica stóp – często jest ona przenoszona przez innych użytkowników basenu. Jak rozpoznać to schorzenie? W pierwszym etapie choroby skóra staje się zaczerwieniona, z czasem pojawia się nieprzyjemne i uciążliwe swędzenie.
Niezwykle groźnym dla organizmu ludzkiego jest wirus brodawczaka ludzkiego – istnieje wiele odmian tej choroby. W przypadku zakażenia na basenie choroba dotyka skóry stóp, często w miejscach, gdzie naskórek jest uszkodzony – to najprostsza droga do zakażenia. Początkowo choroba może pozostać ukryta, z czasem zauważalne są niewielkie zmiany na stopach. Zmiany te, chociaż nie zagrażają naszemu życiu, mogą powodować dyskomfort, są trudne do usunięcia i podatne na rozsiewanie.

Jak bronić się przed zakażeniami skóry na basenach? 

Podstawowym elementem wyposażenia na basenie czy termach powinny być klapki – skutecznie uchronią one nasze stopy przed kontaktem z podłożem. Dzięki gumowej strukturze obuwie takie podniesie też nasz poziom bezpieczeństwa i zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia. Pamiętajmy o tym, aby korzystać wyłącznie z własnych klapek, nie pożyczać ich nikomu i nie brać obuwia innych osób.

Bardzo ważna jest również higiena stóp – po zakończeniu wizyty na termach czy basenie dokładnie osuszmy stopy czystym ręcznikiem. Dobrym pomysłem może być stosowanie po basenie balsamów czy żeli antybakteryjnych.  
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Polecane
Klapki japonki Rider 81175

Klapki japonki Rider 81175

29,00 zł55,00 zł290 pkt.
Klapki japonki Big Star U274982

Klapki japonki Big Star U274982

29,00 zł39,00 zł290 pkt.
Klapki japonki Big Star U274980

Klapki japonki Big Star U274980

19,00 zł39,00 zł190 pkt.
pixel