2017-05-12

Choroby stóp – jak je rozpoznać?

Stopy są szczególnie narażone na działanie bakterii i wirusów. Wynika to głównie z nieprzestrzegania higieny, ale również dobierania złych modeli obuwia czy uwarunkowania genetycznego. Jakie problemy dotykają najczęściej nasze stopy? Jak je leczyć?

Grzybica stóp
Grzybica to szereg chorób wywoływanych powstawaniem i namnażaniem się drobnoustrojów, nazywanych również grzybami. Wnętrze buta to wręcz idealne miejsce dla nich: ciepłe, wilgotne, zaciemnione. Grzybicę rozpoznamy po suchości skóry i jej łuszczeniu się, zaczerwienieniu, swędzeniu, pęcherzach. Stopy zainfekowane grzybicą powinien obejrzeć dermatolog, w celu dobrania odpowiedniego leku. Dodatkowo m sami musimy zadbać o higienę stóp i butów – nie dopuszczamy do powstawania wilgoci wewnątrz buta, stosujmy talki i dezodoranty do obuwia. Kontrolujmy stan naszych stóp i stosujmy delikatne kosmetyki pielęgnujące.

Odciski, modzele
Odciski i modzele to jeden z najpowszechniejszych problemów związanych ze stopami. Ich pojawienie się jest wynikiem długotrwałego nacisku kości stopy na but. Nadmierny nacisk może być wywołany np. dobraniem zbyt ciasnego obuwia, ale również nadwagą. Należy pamiętać, że tego rodzaju schorzenia mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli chorujemy na cukrzycę! Usuwanie odcisków i modzeli najlepiej przeprowadzać w gabinetach podologicznych. Dodatkowo lekarz może zalecić nam zmianę obuwia oraz zastosowanie wkładek ortopedycznych. Samodzielne usuwanie modzeli i odcisków może okazać się nieskuteczne!


Brodawki
Brodawki na stopach powoduje jedna z odmian wirusa HVP. Zarażenie się nim ma miejsce najczęściej na publicznych basenach, w saunach – wszędzie tam, gdzie poruszamy się boso. Nawet niewielka rana na skórze stopy może sprawić, że zostaniemy zainfekowani. Brodawki są najczęściej bezbolesne, jednak bardzo szybko mogą się one rozsiewać. Zdarza się, że brodawka może utrzymać się na stopie kilka lat, zanim organizm rozpocznie walkę z tym wirusem. Walka z nimi jest trudna – warto wybrać się do gabinetu podologicznego, gdzie specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia (wymrażanie, wypalanie, stosowanie środków chemicznych powierzchniowych). Pamiętajmy, aby samodzielnie nie wycinać brodawek. Naruszenie ich struktury i krwawienie powoduje tylko ich większe rozsianie. Ochrona przed wirusem HVP powodującym powstawanie brodawek to przede wszystkim wysoka higiena stóp, zapobieganie powstawania wilgoci w obuwiu, ale także stosowanie klapek podczas korzystania z kąpielisk miejskich, saun.

Wrastające paznokcie
Problem z wrastającymi paznokciami dotyka zarówno osób starszych, jak i młodszych. Proces chorobowy rozpoczyna się, kiedy zmniejsza się ilość miejsca wolnego przy macierzy paznokcia, co jest jednocześnie ochroną dla niej. Zmniejszenie tej przestrzeni następuje najczęściej na skutek przerostu wału paznokcia lub zniekształcenia palca. Leczenie polega na stosowaniu leków odkażających, odpowiednim przycinaniu paznokcia (na płasko). W ciężkich przypadkach zalecane jest usunięcie połowy płytki paznokcia i wału paznokcia.
pixel