2019-04-12

Buty ze skóry ekologicznej czy naturalnej?

Półki w sklepach obuwniczych uginają się od mnogości fasonów. Kupując nową parę, która będzie towarzyszyła nam przez kolejnych kilka sezonów, zwracamy uwagę na wiele detali – fason, cenę, wygodę, funkcjonalność obuwia... Wśród czynników mających wpływ na jakość butów jest tworzywo, z którego zostały wykonane. Dzisiaj przyjrzymy się dwóm popularnym materiałom, które, mimo podobnego wykończenia, znacznie się od siebie różnią – skórze ekologicznej i naturalnej.

Skóra naturalna – bezwzględna trwałość na długie lata

Skóra pochodzenia zwierzęcego od wieków używana jest w przemyśle odzieżowym. Mimo zmieniającej się mody, rozwijającego się wciąż przemysłu i technologii, pozycja skórzanych wyrobów jest wciąż niezachwiana. I trudno się dziwić – ceniony przez najbardziej wymagających klientów materiał ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy trwałość. Kupując galanterię albo buty z bydlęcej skóry, mamy pewność, że nabytek będzie w nienagannym stanie służył nam przez wiele lat intensywnego użytkowania.

Masz dość niewygodnego, sztywnego obuwia, przez które każdy krok jest dyskomfortem dla ciała? Ulgę zmęczonym mięśniom zapewni nowa para skórzanych butów. Jazzówki, botki czy balerinki ze skóry dostosowują się do kształtu stopy oraz przepuszczają powietrze, co znacznie wpływa na wygodę ich użytkowania.  Noszenie skórzanych butów nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla alergików. Wymieniając walory tego typu dodatków, nie sposób nie wspomnieć o ich unikatowym, eleganckim charakterze. Skórzane elementy garderoby dodadzą każdej, nawet najskromniejszej stylizacji luksusowego charakteru.



Sceptycy naturalnych materiałów zauważają również liczne wady skóry. Według zwolenników ekologicznych rozwiązań, użytkowanie materiałów naturalnego pochodzenia okupione jest cierpieniem zwierząt. Planując zakup eleganckich szpilek czy skórzanej, stylowej torebki, musimy przygotować się na niemały wydatek. Ponadto, aby naturalny materiał prezentował się nieskazitelnie, powinniśmy regularnie poddawać go impregnacji.

Skóra ekologiczna – z miłości do natury

Odpowiedzią na potrzeby współczesnego konsumenta kierującego się podczas zakupów dobrem fauny jest ekoskóra – syntetyczny zamiennik skóry naturalnej. Wysokiej jakości tworzywo (a właściwie poliester pokryty warstwą polichlorku winylu)

 

do złudzenia przypomina swój pierwowzór, jednak wykazuje od niego inne właściwości. W przeciwieństwie do naturalnej skóry, syntetyczny materiał nie „oddycha” i nie zmienia swojego kształtu podczas użytkowania. W tym przypadku ewentualne pęknięcia albo zarysowania niełatwo jest zamaskować i naprawić.

Zwolennicy ekoskóry mają ogromne pole do popisu w kwestii wyboru dodatków. Producenci oferują szeroki wybór torebek, pasków, portfeli i butów o różnorodnym wykończeniu, fakturze i wszystkich kolorach tęczy. Czynnikiem mającym wpływ na popularność tego typu produktów jest ich bardzo atrakcyjna cena.
pixel