2019-10-10

Buty zamszowe: doskonałe na jesień!

Skóra zamszowa ceniona jest przede wszystkim za jej wyjątkowy wygląd i fakturę. Jak dbać o buty zamszowe, aby przez długie lata cieszyły nasze oczy?

 Zamsz jest niezwykle cenionym tworzywem – decydując się na obuwie zamszowe najczęściej zwracamy uwagę na nietuzinkową fakturę z charakterystycznym meszkiem. Czym jest zamsz? Zamsz to efekt obrabiania mizdry, czyli wewnętrznej części skóry. Nie sposób pomylić skórę zamszową z nubukiem – ta pierwsza posiada znacznie dłuższe włosie. Naturalny zamsz występuje w kolorze ciemnobrązowym, jednak w przypadku obuwia jest on chętnie barwiony, co dodatkowo podnosi jego walory, gdyż jest niezwykle chłonny – kolor jest wyrazisty i silny.

Czym jest zamsz?
Zamsz jest jedną z najstarszych, znanych skór wyprawianych przez człowieka – odkryto, że skórę tę  tworzono już 6000 lat p. n. e. Co jest charakterystyczne dla tego rodzaju skóry to brak części licowej. Zamsz znany jest z miękkiej i włoskowatej faktury. Pamiętajmy, że pod wpływem noszenia skóra zamszowa delikatnie się rozbija i rozciąga. Nie ma to jednak wpływu na fason wybranych przez nas butów zamszowych.

Buty zamszowe idealne na jesień!
Obuwie zamszowe rekomendowane jest jako jedno z najlepszych w okresie jesiennym. Naturalna skóra pozwoli na wentylowanie stopy, jednocześnie ochroni ją przed silniejszymi podmuchami wiatru i chłodem. Zamsz ma jeszcze jedną zaletę: poprzez jego wybór nawet najbardziej oficjalny strój staje się bardziej casualowy. Chcąc zadać szyku zamszowe buty możemy założyć zarówno na oficjalne spotkania w pracy, jak i na wesele.



Jak obchodzić się z zamszem?
Zamsz, pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet ma jedną wadę: może się szybko brudzić. Na szczęście znajomość tego tworzywa, jak i jego specyfiki pozwoli na skuteczne czyszczenie i impregnację.

Czyszczenie zamszu powinno odbywać się przy pomocy dedykowanych szczotek o miękkim włosiu lub gumek. Dzięki wyczesywaniu zamszu skutecznie usuniemy z niego drobiny kurzu, brudu. Ten prosty zabieg udowadnia, że pielęgnacja skóry zamszowej jest znacznie prostsza niż w przypadku skór licowych. Zdecydowanie odradza się czyszczenia zabrudzeń na zamszu przy pomocy wilgotnej ściereczki czy detergentów: może to zniszczyć cholewkę buta i odbarwić kolor!

Skóra zamszowa powinna być impregnowana, aby cholewka lepiej chroniła przed jesienną wilgocią. W tym celu konieczne jest zakupienie impregnatu w sprayu dla skór zamszowych. W żadnym wypadku nie należy impregnować zamszu klasycznymi pastami.
Polecane
pixel