Buty odpowiednie na zimowe wędrówki

2019-12-18
Buty odpowiednie na zimowe wędrówki
Wyprawy w góry to najlepszy sposób na wykorzystanie zimowej aury i skorzystanie z pięknej pogody. Takie wędrówki powinny być jednak doskonale przygotowane: bez względu na to, czy wybieramy się w tatrzańskie doliny, na beskidzkie szlaki czy wyższe partie gór!

Zimowe wędrówki górskimi szlakami to wyjątkowa okazja do tego, aby oglądać naturę w zimowej odsłonie, ale też do tego, aby odetchnąć świeżym powietrzem. Podczas takich wycieczek warto nasłuchiwać i obserwować, gdyż to świetna okazja na spotkanie saren, lisów, dzikich ptaków. Chcąc wybrać się na zdobywanie polskich gór zimą konieczne jest odpowiednie obuwie – na co zwracać uwagę podczas kupna?

Zimowe buty trekkingowe - co wybrać?

Szukając idealnych butów trekkingowych przede wszystkim musimy być świadomi, co oferują nam producenci – w naszym sklepie znajdziemy obuwie trekkingowe męskie oraz obuwie trekkingowe dla kobiet wykonane ze skór naturalnych oraz materiałów tekstylnych.

Wśród najczęściej wybieranych wymienia się obuwie skórzane: naturalna skóra jest odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią, a wewnętrzne materiały i wypełnienie pozwalają na zachowanie komfortu termicznego. Wśród modeli znajdziemy buty wykonane z jednego kawałka skóry (najczęściej jest to skóra licowa) lub też obuwie z materiałów łączonych (nubuk, zamsz, tkaniny tekstylne). Oba typy mają swoich zwolenników – obuwie z materiałów mieszanych jest nieco lżejsze, jednak bardziej podatne na przemakanie, dlatego tak ważna jest odpowiednia impregnacja buta. Buty wykonane z jednego kawałka skóry – odpowiednio pielęgnowane – mogą posłużyć nam wiele lat. W ich przypadku musimy jednak liczyć się z wyższą ceną.

Lżejsze buty miejskie o sportowym charakterze 

Wiele topowych marek oferuje swoim klientom obuwie zbliżone do trekkingowego – takie buty pozwolą na maszerowanie po dolinach i trasach spacerowych bez obawy o nasz komfort czy zdrowie. Doskonałym przykładem są botki BIG STAR wykonane z naturalnych skór, które nie tylko zapewnią wygodę podczas marszu, ale też pozwolą na stworzenie modnej stylizacji zimowej!

Jak impregnować obuwie górskie?

Buty trekkingowego zimowe powinny być regularnie impregnowane – pozwoli to nie tylko zachować odpowiednią elastyczność naturalnych skór, ale i zabezpieczyć nasze stopy przed wilgocią. W przypadku skór licowych konieczne będzie używanie past i balsamów. Kiedy wybieramy obuwie zamszowe, nubukowe czy z tkanin musimy wybrać preparaty w sprayu, dedykowane do impregnacji. Jeśli zauważymy, że nasze buty zaczynają nasiąkać wodą po dłuższych wycieczkach konieczne jest ich wysuszenie oraz impregnacja nawet po każdej wyprawie w góry.

Wewnętrzna wkładka w bucie górskim

Osoby chętnie podejmujące górskie wyzwania wiedzą, jak istotne jest dobranie odpowiedniej wkładki do buta. Najlepszym rozwiązaniem będą wkładki sportowe, posiadające specjalne strefy amortyzacji. Po roku intensywnego chodzenia zalecana jest wymiana wkładki w bucie – jest ona nie tylko ubita i zdeformowana, ale ze względu na wilgoć może być siedliskiem różnorodnych drobnoustrojów.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixel