2018-01-26

Impregnacja obuwia zimą

Sól, piasek, błoto, wilgoć – to najczęściej wymieniane problemy związane z obuwiem w okresie zimowym. Mogą one skutecznie zniszczyć cholewkę lub sprawić, że obuwie straci swój fason. Jak chronić ulubione, zimowe buty przed działaniem szkodliwych substancji i niesprzyjających warunków atmosferycznych?

Obuwie zimowe narażone jest na kontakt z licznymi substancjami i zjawiskami, które mogą negatywnie wpłynąć na ich kształt czy kondycję. Wśród nich: sól, którą sypane są chodniki ulice, piasek, błoto. Jak zadbać o buty, aby tegoroczna zima nie stała się ich ostatnim sezonem? Metod jest wiele, my podpowiadamy, jak impregnować z głową!

Czym jest impregnacja i dlaczego jest tak ważna?
Impregnacją nazywamy nasycanie materiałów odpowiednimi środkami chemicznymi i lub o pochodzeniu naturalnym. Celem impregnacji jest uzyskanie powłoki, która pozwoli na zwiększenie wodoodporności materiału wierzchniego. Impregnacja może służyć również jako metoda na zachowanie pięknego koloru obuwia (w przypadku skóry licowej). Jak rozpoznać zaimpregnowany but? To proste – wystarczy zaobserwować krople osadzające się na cholewce. Jeśli nie wsiąkają one w materiał i zachowują swoją formę oznacza to, że producent dobrze zadbał o impregnację obuwia. Musimy jednak pamiętać o tym, że aby but zachował tę właściwość konieczne jest regularne powtarzanie impregnacji przy pomocy dostępnych środków.



Jak przygotować się do impregnacji?
Prawidłowa impregnacja obuwia rozpoczyna się od dokładnego określenia materiału cholewki. Dzięki temu będziemy w stanie prawidłowo dobrać kosmetyk impregnujący. Konieczna jest także wiedza, że wiele produktów przeznaczonych do konkretnego rodzaju tworzywa może zmieniać jego kolor. Dobrym przykładem są skóry licowe i pokrywanie ich woskami czy pastami. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie i wysuszenie butów – impregnacja z resztkami błota czy soli nie ma najmniejszego sensu. Obuwie musi być wyczyszczone wodą, przy pomocy delikatnych detergentów i wysuszone w temperaturze pokojowej. Stawianie obuwia przy kaloryferze może wpłynąć na zniekształcenie cholewki!

Jak impregnować prawidłowo?
Zdobycie odpowiedniego środka do impregnacji nie jest dzisiaj problemem – znajdziemy je w sklepach obuwniczych czy sklepach specjalizujących się w odzieży outdoorowej. W przypadku skór licowych stosowane są pasty i kremy (wygodnym rozwiązaniem ich nakładania jest wybranie produktu z gąbeczką).

Preparaty w sprayu, przeznaczone do butów ze skór nubukowych czy welurowych należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta: najlepiej, aby obuwie było oddalone od atomizera o ok. 15-20 cm. Impregnację sprayem warto wykonywać na balkonie lub w ogrodzie. Po pokryciu obuwia warstwą impregnatu należy pozostawić je do wyschnięcia.  
pixel